Förra året väntade familjen på bebisankomsten som var beräknad till början av November. Vi höll på i ett par månader med att förbereda på att bebisar inte kan så mycket när de föds och att de inte kan vara med och leka förrän de blir större. Jag tänkte att jag skulle fira den stundande ettårsdagen med att dela med mig av några tips.
Nejlika och lilla lilla syster – Hanna Zetterberg Struve. En bok som passar bra för lite yngre barn. Nejlika vill vara med och gosa, mata och sköta den nya bebisen men mamma och pappa säger bara nej. Då blir hon arg, det är ju HENNES lilla syster. Bild och text samverkar bra och Nejlikas utbrott ger det hela ett lyckligt slut.
Vår bebis – Angela Weinhhold En faktabok för yngre barn om det här med bebisar. Att de växer inne i mammas mage, får mat genom en navelsträng och att de bara äter mjölk när de kommer ut. Jag har en del invändningar mot den men dottern älskade flikarna men kunde vika upp och kika bakom, speciellt den med blöjan som plötsligt blir en bajsblöja. Hon vill fortfarande att vi läser den då och då och sitter gärna och bläddrar.
Hej Lillebror – Elisabeth Broomé är en fin fotobok om hur en bebis dagar kan se ut. Det var en bok som jag gillade mer än vad dottern gjorde, kanske hade den passat bättre att läsa efter bebisen så att hon kunde känna igen sig.
Snart har vi en baby! – Gunilla Hansson En riktig klassiker, som kommit i nyutgåva med kartongpärmar, om Egon som ska bli storebror. Dottern gillade speciellt biten när Egon går in o lägger sig i föräldrarnas säng på natten.
Fina! Hur gammal är din stora?
Stora är fyra nu, missade en som heter Lille storebror (tror jag?) men det var svårt att hitta böcker som var på rätt nivå och inte bara fokuserade på hur jobbigt det var med syskon tyckte jag…
Trodde redan att det var dags för en trea 😀
Vi läste ”Vi ska få ett syskon”, handlade om två barn som skulle få ett litet syskon, det var riktiga fotografier och även foton på babyn inne i magen. jag gillade, även om jag tycker att jag skulle ha sett boken först efter att jag fick min lillebror 😀
Blir lite matt vid blotta tanken… 😉
Ja, den tittade vi ju också i även om jag redigerade texten rätt hårt för att det mesta var för svårt..